×

Niezwykłe zastosowanie zwykłych rzeczy - ocet spirytusowy

Niezwykłe zastosowanie zwykłych rzeczy - ocet, WD40, soda oczyszczona?

Sprzątanie mieszkania nie koniecznie należy do przyjemnych obowiązków. Często zdarza się, że za nic w świecie nie możemy wyczyścić czegoś w domu. Chemia sprzedawana w sklepach często osiąga wysokie ceny, a jej skuteczność daje wiele do życzenia. W dzisiejszym wpisie przedstawię Wam kilka przykładów zastosowań octu spirytusowego o których nie wszyscy mają pojęcie.


Ocet spirytusowy jest obecny w kuchni praktycznie każdego Polaka. Kosztuje on niewiele, a stosować go można również poza kuchnią. Czy wszyscy o tym wiedzą? Myślę, że nie. W dzisiejszym wpisie przedstawię Wam kilka zastosowań octu podczas sprzątania w domu. 

Ocet pomoże w walce z pleśnią

Zaczął się sezon grzewczy i w wielu mieszkaniach czy domach pojawia się uporczywa pleśń. O tym, że trzeba z nią walczyć, nie muszę chyba nikomu przypominać. Jeśli zauważycie, że pleśń zaczęła pojawiać się w Waszym domu, warto przemyć te wykwity roztworem z wody i octu w równych proporcjach. 

Ocet usunie kamień z sedesu

Kamień w muszli klozetowej to zmora wielu osób. Spowodowane jest to tym, iż woda w tym miejscu stoi i kamień osadza się na ściankach toalety. Do wyczyszczenia będzie potrzebna nam butelka octu i kilka godzin przerwy w korzystaniu z sedesu. Najlepiej taki zabieg wykonywać wieczorem, kładąc się spać. Wystarczy do sedesu wlać butelkę octu i zostawić na noc. Rano wystarczy spuścić wodę i przetrzeć wnętrze muszli klozetowej szczotką. Kamień odpadnie, a sedes będzie wyglądał jak nowy.

Ocet zapobiega puszczaniu kolorów w praniu

Nie lubisz robić kolorowego prania? Czerwone bluzki puszczają kolor i farbują inne? To już nie problem. Co prawda, możesz w sklepie kupić specjalne bibułki, które wrzuca się do bębna pralki. Po co jednak wydawać pieniądze, skoro w domu masz ocet spirytusowy? Wystarczy, że wlejesz około pół szklanki octu do prania i masz pewność, że nic się nie zafarbuje. Martwisz się zapachem? Nie musisz, po płukaniu jest zupełnie niewyczuwalny. Dodatkowo, ocet spirytusowy zmiękczy Twoje ubrania.

Ocet odkamieni Twój czajnik

Twój elektryczny czajnik znowu zaszedł kamieniem? Nie kupuj chemicznych proszków, bo z pewnością w Twoim domu jest ocet spirytusowy. Wystarczy wlać go do czajnika w proporcji 50/50 z wodą i zagotować. Po zagotowaniu czajnik będzie lśnił jak nowy.

Ocet pozbędzie się nieprzyjemnego zapachu

Czy wiedziałeś, że ocet ma właściwości odkażające? Dzięki temu śmiało możemy przemywać nim deski do krojenia, blaty w kuchni czy nawet myć lodówkę. Nie tylko odkazi on myte powierzchnie, ale również pozbędzie się przykrych zapachów.

Ocet wyczyści baterie przy zlewozmywakach

Z octu warto zrobić pastę do czyszczenia baterii kuchennych czy łazienkowych. Wystarczy zmieszać ze sobą 2 łyżki soli spożywczej z łyżeczką octu spirytusowego. Taka pasta świetnie poradzi sobie z zanieczyszczeniami z bateriach. Krany będą lśnić jak nowe!

Jak widzicie, zastosowań octu jest wiele. O niektórych nawet nie wspomniałam, bo nie sposób wszystko sobie przypomnieć. Śmiało możecie go dodawać do mycia podłóg, mebli i innych powierzchni. Świetnie radzi sobie też z tłuszczem, więc pomoże Wam w czyszczeniu piekarnika czy kuchenki gazowej. Od dawna nie stosuję do takich porządków chemii gospodarczej - kupuję ocet - dzięki temu wydaje mniej pieniędzy i jestem bardziej ekologiczna.

Znaliście właściwości octu spirytusowego? Stosujecie go do sprzątania? A może znacie jego inne zastosowania o których nie wspomniałam?

4 komentarze:

  1. Nie miałam pojęcia że użyciw octu zapobiega barwieniu tkanin :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Do usunięcia kamieniu świetny :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo przydatny post. Ja się tak mecze z tym kamieniem. Wiedziałam o tym, ale za krótko trzymałam przy baterii zlewozmywakowej, a do WC hmm no nic. Muszę wypróbować 😁

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Porozmawiajmy o życiu , Blogger